Innovatív lustaság
2017. október 21. írta: Vécsey Szandra

Innovatív lustaság

egy félkomoly okfejtés a Dolgokról, ami más Dolgokat előre visz.. Vagy nem.

cart-1049327_1280.jpgÁllítom, hogy az emberiséget a lustaság viszi előre. Mert mi történt a keréknél? Unták vinni. És a papír? Unták vésni. Hát az autó? Unták lapátolni...

Gondolj csak bele, miért is használod a számítógépet? Hogy ne kelljen annyit keresgélni, körmölni – dolgozni. Az excellel különösen jóba vagyok. Számol helyettem! És nem, nem azért használok egyes funkciókat a wordben, hogy fitogtassam alapszintű tudásomat. Nem. Egyszerűen nincs kedvem többet foglalkozni valamivel annál, mint amennyit feltétlenül muszáj. A monoton munka nekem csak egy dologra való: nyugodtan elgondolkodhatok közben, hogy hogyan lehetne az adott feladatot egyszerűbben megcsinálni. És mire a végére érek, már ki is találtam… 

Félre ne értsetek, nem degradálom a sok izzó szemű zseni munkáját, akik feltalálták számunkra ezt a világot. Csak néha elmerengek.. Mondjuk amikor valamit gépre viszek, mert valóban nincs kedvem kézzel írni, és fél óra helyett 10 perc alatt megvan a munka. Lusta lennék? Persze, nem akarok tollal írni, mert még leszakad a karom. Innovatív? Szerintem igen, hiszen egy új technológiával hatékonyabban használtam fel a munkaidőt, és még a karom se szakadt le. Örök vita idősebbek és fiatalabbak között, hogy vajon akkor dolgozunk jól, ha "leszakad a karunk is", vagy akkor, ha kész van a feladat az elvárt minőségben. 

A munkaadó is egyre többet vár a beosztottjától, mert az újabb technológiával kevesebb ideig tart egy feladat végrehajtása, ezért még belefér ez is, meg az is, meg még amaz is. Akár egyszerre is. (Szerintem a 10 évvel ezelőtti tudásunkkal nem tudnánk ellátni a jelenlegi feladatainkat.) A beosztott pedig eldöntheti, hogy keresi-e a hatékony megoldásokat, hogy minél jobban megfeleljen az elvárásoknak, vagy neki inkább az a jó, ha minél kevesebb munkát lát el, mert a pénz így is – úgy is ugyanannyi. Tudtad, hogy egy 2016-os felmérés szerint a munkavállalók csupán 13%-a elkötelezett (ezért innovatív, hatékony, stb.), háromnegyedük pedig csak a minimumra törekszik?

Az innovatív lustaság tehát egy meglehetősen paradox jelenség. Ha a lehető legkevesebb időt töltesz egy feladattal, mert nincs kedved piszmogni vele, az még több munkát generál a felszabaduló idődre. Hacsak nem tudsz nagyon meggyőzően úgy csinálni, mint aki dolgozik... 

A bejegyzés trackback címe:

https://levezeto.blog.hu/api/trackback/id/tr4212994112

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása